Oldalmegjelenítések száma az elmúlt hónapban

2012. február 27., hétfő

Cikkajánló: Többezer ember számára válhat valósággá a távmunka


Egy hazai informatikai fejlesztésnek köszönhetően talán sokkal több ember számára nyílik meg a távmunka lehetősége; egy program segítségével ugyanis sokkal nagyobb tömegeknek tudják szétteríteni a munkát, mint eddig. A hazai megvalósításról, az első nagy projektről, mely ezt a technikát alkalmazza, a www.otthonrol.hu oldalon lehet olvasni; remélhetőleg igazi megoldás lesz azoknak a munkavállalóknak, akik élethelyzetük folytán sokkal szívesebben dolgoznak ebben a ma még szokatlan formában, mint a munka világában már megszokott keretek között.
Forrás: hrportal.hu

2012. február 23., csütörtök

Próbaidő az új Munka törvénykönyvében


A júliusban hatályba lépő új Munka törvénykönyve változásokat hoz a próbaidő szabályozása terén is. A próbaidőt elsősorban a törvény 45. § (5) bekezdése szabályozza; e szerint a próbaidő maximális hossza a munkaviszony kezdetétől számított három hónap. A felek természetesen ennél rövidebb időtartamban is megállapodhatnak, ilyenkor van lehetőségük arra, hogy egy ízben meghosszabbítsák a próbaidőt, de a meghosszabbítással együtt sem léphetik át a maximális három hónap időtartamot.
Azonban a törvény az 50. § -ban további engedményeket tesz a próbaidő hosszát illetően, ugyanis a bekezdés rendelkezéseitől eltérhet a kollektív szerződés, az 50. § (4) bekezdésében szabályozott módon; kollektív szerződés ugyanis a próbaidő tartamát hat hónapban is megállapíthatja. A kollektív szerződés csak a lehetőséget teremti meg; az egyes munkaszerződésekben pontosan meg kell határozni az adott munkavállaló viszonylatában a rá vonatkozó próbaidő tartamát, tehát a próbaidő kikötése csak akkor érvényes, ha a munkaszerződésben rögzítik.

2012. február 14., kedd

Cikkajánló: Coworking: Közösségi erők szinergiája

A hrportal.hu-n jelent meg erről az igen érdekes kezdeményezésről egy írás; Budapest XI. kerületében alakítottak ki olyan irodákat, ahol egyszerre több vállalkozás is működik. A közös légtérnél azonban sokkal többről van szó; az így dolgozó vállalkozások egymást inspirálják tevékenységükben, s új lendületet, ötleteket tudnak egymásnak adni.
Olvassátok el, nekem nagyon tetszett: egyedül,mégis közösségben dolgozni, igazán inspiráló lehet.

2012. február 11., szombat

GYES-restart: Ingyenes előadás-sorozat (nem csak) anyáknak

A miskolci Holdam Egyesület és a Miladies Kft. által Család és Hivatás Klub néven útjára indított kezdeményezés célja a Miskolcon és környezetében élő nők támogatása a sikeres álláskeresésben, munkájuk megőrzésében, illetve zökkenőmentessé tenni a munkába való visszatérést a GYES/GYED időszaka után.


További információkat a Miladies Kft. honlapján lehet olvasni: www.miladies.hu

2012. február 9., csütörtök

Pályázat: Fogyatékosság-barát munkahelyeket keresnek

2012. február 29-éig pályázhatnak azok a munkáltatók, akik vállalják, hogy toborzási, foglalkoztatási, munkaerő-megtartási gyakorlatukat ennek megfelelően fejlesztik; cserébe megkapják a Salva Vita Alapítvány által adományozott "fogyatékosság-barát munkahely" logó használati jogát két évre.
A pályázatról a Piac és Profit oldalán olvastam, a jelentkezési lap a www.salvavita.hu  oldalról tölthető le.

2012. február 2., csütörtök

Passzív GYED

Passzív GYED-et akkor kap a jogosult (általában az anya), ha a mögöttes biztosítási jogviszonya a TGYÁS ideje alatt szűnik meg. Ilyenkor jogosult lesz a GYED-re, ugyanúgy, mintha a biztosítási jogviszony megmaradna, tehát ugyanúgy jár végig – az előzetesen biztosításban töltött napoknak megfelelően – a magasabb összegű ellátás. Megszűnhet természetesen a biztosítási jogviszony a már folyósított GYED ideje alatt is; ilyenkor is kapja tovább a jogosult a GYED-et.
A feketeleves azután jöhet, ha valaki megint babát vár, ilyenkor ugyanis a passzív GYED ideje nem számít bele az előzetes biztosítási jogviszonyba, s egy újabb babánál megint vizsgálják a GYED-hez szükséges jogosultsági időt (két éven belül legalább 365 nap). A hozzám érkező kérdések egy jó részében bizony ez a probléma: mikor a többedik gyermeket várja már az addig – vagy előtte sokáig – passzív GYED-en lévő kismama, akkor szembesül ezzel a kedvezőtlen szabállyal. S nagyon nem mindegy, hogy azután sok ideig viszonylag magasabb összeget kap havonta, vagy csak a GYES alacsony összegére lesz jogosult.

Újból felhívnám a figyelmet: a GYED-hez szükséges jogosultsági időbe a biztosítási jogviszonyon kívül (Tbj. 5. §) a következők számítanak be:

- a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz ideje,
- a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 nap,
- a rehabilitációs járadék, rehabilitációs ellátás folyósításának ideje.

(Ebtv. 42/A. § (4) bekezdés)

A GYED összegénél pedig csak azokat a jövedelmeket veszik figyelembe, melyekből egészségbiztosítási járulékot vontak. Tehát pl. a táppénzt, baleseti táppénzt nem.
A GYED kiszámításánál pedig a táppénzszámításnál alkalmazandó szabályok lesznek érvényesek. (Ebtv. 48-49. §)

2012. február 1., szerda

Pályázat munkáltatóknak női munkavállalók és anyasági ellátásról visszatérők támogatására

2012. márciusában „Esélyegyenlőségi célcsoportok a gazdaságban – női munkavállalók és GYES/GYED-ről visszatérők integrációja a munkaerőpiacon a részmunkaidő, távmunka és osztott munkaidő alkalmazása révén” címmel egy pályázat kiírása várható- adta hírül a Jól-Lét Alapítvány. A pályázat még jelenleg a társadalmi egyeztetés fázisában van, de amint többet lehet róla tudni, mindenképpen ismertetem.