Tegnap beugrottam egy üzletbe; az ebédhez akartam krumplit venni. A zöldséges részlegen egy kb. 12 éves lányka szolgált ki, mérte le a krumplit, vette el a pénzt, s adta oda a visszajárót.
Mire a pénztárhoz értem, már kiderült, hogy az alkalmi személyzet nem más, mint a pénztáros néni unokája; „egy tábort már befizettünk, többre nincs keret”– mondta mosolyogva a pénztáros néni – így aztán az anyja elhozza ide nyolc óra tájban hozzám, a boltba, majd megy dolgozni. Itt van velem kora délutánig, mikor végzek, segít nekem ezt-azt, persze fizetést nem kap érte, majd én honorálom azért valamivel. aztán hazamegyünk együtt, otthon főzünk együtt, elmegyünk esetleg; elvagyunk késő délutánig, mire hazaér az anyja.”
Meglepő a történet? Nyilván nem, hiszen a legtöbb családban megpróbálják valahogy áthidalni a nyári szünet időszakát, ahol a szülőknek valószínűleg együttesen kevesebb szabadsága van a vakáció tízhetes időszakánál. Nézegetem a kerület nyári táborainak kínálatát; van minden, helytörténeti tábortól kezdve a sakktáboron át; de az árak húszezer forintnál kezdődnek gyermekenként. S nyilván ennyiből is lehet kihozni egy hetes tábort, de akkor is nehezen finanszírozható egy átlagos családban, ahol a fizetések nincsenek ehhez igazítva, s sokszor nem is egy gyerek után kell megfizetni ezeket, hanem kettő, három, netán még több után. S mivel anyagilag sokszor képtelenség ezt az időt fizetős táborokkal lefeni, jönnek az egyéb megoldások: a nagyi, vagy más rokon. A munkahelyen való rajzolgatás, míg anya-apa dolgozni próbál. A kettő kombinációja, mint a fenti esetben; a nagyi munkahelyén való segítés. Vagy a legrosszabb: kulcs a nyakba, s vigyázz magadra, míg haza nem érek.
S nemcsak nálunk jelent ez problémát: éppen ma reggel olvastam egy iskolások számára igen sokkoló hírt, mely szerint Michael Gove brit oktatási miniszter javaslata szerint radikálisan lecsökkentenék a nyári szünetet; összesen négy hét lenne a várva várt vakációs, az iskolákat pedig egyben kötelezné arra, hogy ötnapos tanítási hét helyett hat napot tanítsanak. Sőt, kívánatos lenne, ha tovább maradhatnának minden nap az iskolában. Az indoklás szerint a szülők életét ugyanis nagyban megkönnyítené, ha a gyerekek legalább hét-nyolc óráig az intézményben lennének, vacsorát kapnának, így a többgyermekes anyák is könnyebben vállalnának munkát.
A fenti javaslat tényleg radikális (eredetileg brutálisat akartam írni), de sokszor felmerült már, hogy a nyári szünetet le kellene rövidíteni, s helyette évközben lenne több szünet.(Volt alkalmam kipróbálni egyébként egy ilyen elv szerint működő rendszert Németországban; július közepén kezdődött a nyári szünet, s ugyanúgy szeptemberben az iskola, volt viszont két-háromhetes pünkösdi szünet, őszi szünet, hosszú húsvéti és téli szünet, sőt, síszünet is. (Nekem személy szerint nem jött be, nagyon nehéz volt a rekkenő nyári hőségben egy tanteremben ülni.)
Ha egy családban gyermeket vállalnak, akkor megjelenik bizony a fenti probléma: mihez kezdjünk a 14 év alatti gyermekekkel (talán efölött már egy kicsit könnyebb), míg dolgoznunk kell? A szülők hatékony és jól végzett munkájának előfeltétele, hogy gyermeküket ezalatt biztonságban tudják, sőt, a biztonság talán nem is elég: jó helyen tudják. Olyan helyen, ahol kevés veszély leselkedik rá, ahol új élményekkel gazdagodik, egyszóval jól érzi magát. Valahogy nehezen tudom elképzelni, hogy minden feltétel megvalósulna ebből, ha az iskola tartana tovább…
De akkor mégis, mi lenne a megoldás? Vagy tényleg az iskola hosszabb nyitvatartása lenne a legjobb a pedagógusokon kívül mindenkinek?